Loading...

Радно време билетарнице је радним данима и суботом од 10 до 13 часова и од 18 до 19.30 часова. Недељом билетарница ради од 18 до 19.30 часова, само у случају када се тога дана игра представа.

Онлине резервације карата примамо најкасније до 13 часова тога дана када је представа на репертоару. Цена улазнице за представе је 500 динара, а за премијеру 800 динара. Цена улазнице за ђаке, студенте и пензионере је 350 динара.

Патрик Хамилтон: Конопац

Конопац

Играју:

Виндам Брендон-Александар Милковић
Чарлс Граниљо-Александар Стоименовски
Руперт Кадел-Владимир Грбић
Сабо-Игор Грекса
Кенет Реглан-Димитрије Динић
Лејла Арден-Бојана Милановић
Сер Џонстон Кентли-Зоран Бучевац
Госпођа Кентли-Весна Кљајић Ристовић
Роналд-Марко Васиљевић

режија и избор музике: Оља Ђорђевић
превод: Горан Стевановић
драматург: Тијана Грумић
сценографкиња: Марија Калабић
костимограф: Марко Маросиук
сценски  покрет: Андреја Кулешевић
инспицијент: Горан Грубишић
суфлер: Весна Галешев

прва проба: 11. март 2019.
премијера: 4. мај 2019.

О ПАТРИКУ ХАМИЛТОНУ

Патрик Хамилтон је рођен почетком двадесетог века у Енглеској. Његов отац је био агресивни алкохоличар, што је слично судбини која је, касније у животу, задесила и самог Патрика. У петнаестој години, мајка га је исписала из школе, а он се онда запослио у позоришту, где је почео да пише. Први роман је објавио већ у деветнаестој години и брзо заслужио ласкави епитет перспективног младог аутора. 1927. године несрећно се заљубио у даму лаког морала, а то искуство је инспирисало једно од његових ремек-дела, трилогију „Двадесет хиљада улица испод неба“. 1932. године тешко је повређен у саобраћајној несрећи, што је оставило трајне, видљиве последице.

Хамилтонова најзначајнија дела су „Трг мамурлука“, трилер из ере Велике депресије и „Робови самоће“ о животу иза борбених редова Другог светског рата. Оба дела су мешавина црног хумора и осећајног описивања усамљеничке  бесциљности и фрустрација које носи савремени градски живот. Без обзира на романе које су критичари поредили и са  великанима попут Дикенса, позоришни комади су оно што је прославило Хамилтона. Поред „Плинске светлости“, која је касније екранизована са Ингрид Бергман у главној улози, „Конопац“ је био једно од тих дела. Писан 1929. године, заплет комада био је заснован на злочину који се у том периоду десио, када су два студента убила четрнаестогодишњег рођака једног од њих, просто да би доказали да постоји "савршен злочин". Испоставило се да не постоји, пошто су обојица добили доживотне затворске казне.

Међутим, та  њихова прича је инспирисала неколико сценарија, као и драму Патрика Хамилтона, коју је касније екранизовао Алфред Хичкок. Патрик Хамилтон је, као и његов отац, постао алкохоличар, још као сасвим млад момак. Умро је од компликација изазваних алкохолизмом (цироза јетре и отказивање бубрега), у својој 58.години. Пре пет година, енглески глумац Марк Фарели одао је почаст овом значајном аутору, монодрамом "Тишина снега: живот Патрика Хамилтона" која се изводи у позоришту "Евримен" у Четленхему.